Екстракция на мъдрец е хирургична процедура за отстраняване на един или повече мъдреци – четирите постоянни зъба на възрастните, разположени в задните ъгли на устата отгоре и отдолу.
Ако даден мъдрец няма място да расте (ретиниран мъдрец), което води до болка, инфекция или други стоматологични проблеми, вероятно ще се наложи да го извадите. Изваждането на мъдрец може да се извърши от зъболекар или орален хирург, лицево-челюстен хирург.
За да се предотвратят потенциални бъдещи проблеми, някои зъболекари и орални хирурзи препоръчват изваждане на мъдрец дори ако засегнатите зъби в момента не причиняват проблеми.
Мъдреците, или третите молари, са последните постоянни зъби, които се появяват (пробиват) в устата. Тези зъби обикновено се появяват на възраст между 17 и 25 години. При някои хора никога не се появяват мъдреци. При други зъбите на мъдростта поникват нормално – точно както другите молари – и не причиняват проблеми.
При много хора се появяват ретинирани мъдреци – зъби, които нямат достатъчно място да пробият в устата или да се развият нормално. Задържаните мъдреци могат да поникнат само частично или изобщо да не поникнат.
Ретинираният мъдрец може да:
- Да расте под ъгъл към следващия зъб (втори молар)
- Да расте под ъгъл към задната част на устата
- Да расте под прав ъгъл спрямо другите зъби, сякаш мъдрецът е “легнал” в челюстната кост
- Расте право нагоре или надолу като другите зъби, но остава заключен в челюстната кост
Вероятно ще се наложи екстракция на ретиниран мъдрец, ако той води до проблеми като:
- Болка
- Задържане на храна и остатъци зад мъдреца
- Инфекция или заболяване на венците (пародонтоза)
- Кариес в частично пробития мъдрец
- Увреждане на съседен зъб или околна кост
- Развиване на торбичка с течност (киста) около мъдреца
- Усложнения при ортодонтско лечение за изправяне на други зъби
Специалистите по дентална медицина не са единодушни по отношение на значението на изваждането на засегнати мъдреци, които не създават проблеми (асимптоматични). Трудно е да се предвидят бъдещи проблеми при засегнати мъдреци. Въпреки това, ето основанията за превантивна екстракция:
- Безсимптомните мъдреци все още могат да бъдат причина за заболяване.
- Ако няма достатъчно място за пробив на зъба, често е трудно да се достигне до него и да се почисти правилно.
- Сериозните усложнения при мъдреците се случват по-рядко при по-млади хора.
- При по-възрастните хора може да възникнат трудности при операцията и усложнения след нея.
Повечето екстракции на мъдрец не водят до дългосрочни усложнения. Понякога обаче отстраняването на засегнати мъдреци изисква хирургичен подход, който включва разрез на венеца и отстраняване на кост. В редки случаи усложненията могат да включват:
- Болезнено суха алвеола или оголване на костта при загуба на кръвния съсирек след операцията от мястото на хирургичната рана.
- Инфекция в алвеолата, причинена от бактерии или попаднали хранителни частици
- Увреждане на близките зъби, нерви, челюстна кост или синуси
Вашият зъболекар може да извърши процедурата в кабинета. Ако обаче зъбът Ви е дълбоко засегнат или ако екстракцията изисква задълбочен хирургичен подход, Вашият зъболекар може да ви предложи да се обърнете към орален хирург. В допълнение към обезболяването на областта с местна упойка, хирургът може да предложи седация, за да Ви позволи да се чувствате по-комфортно по време на процедурата.
Въпросите, които може да искате да зададете на вашия зъболекар или орален хирург, включват:
- Колко мъдреци трябва да бъдат отстранени?
- Какъв вид анестезия ще получа?
- Колко сложна се очаква да бъде процедурата?
- Колко време може да продължи процедурата?
- Дали засегнатите мъдреци са причинили увреждане на други зъби?
- Съществува ли риск да имам увреждане на нервите?
- От какви други стоматологични процедури може да се нуждая на по-късен етап?
- Колко време е необходимо, за да се излекувам напълно и да се върна към нормална дейност?
Екстракцията на мъдрец почти винаги се извършва като амбулаторна процедура. Това означава, че се прибирате у дома още същия ден.
Ще получите инструкции от персонала на болницата или стоматологичната клиника какво да правите преди операцията и в деня на планираната операция.
По време на процедурата Вашият зъболекар или орален хирург може да използва един от трите вида анестезия в зависимост от очакваната сложност на екстракцията на мъдрец и Вашето ниво на комфорт. Възможностите включват:
- Местна анестезия – Вашият зъболекар или орален хирург прилага локална анестезия с една или повече инжекции в близост до мястото на всяко изваждане. Преди да Ви бъде направена инжекцията, Вашият зъболекар или хирург вероятно ще нанесе вещество върху венците Ви, за да ги обезчувстви. По време на екстракцията на зъб сте в будно състояние. Въпреки че ще усещате известен натиск и движение, не би трябвало да изпитвате болка.
- Седативна анестезия – Вашият зъболекар или орален хирург Ви дава интравенозна седативна анестезия. Седативната анестезия потиска съзнанието ви по време на процедурата. Не чувствате никаква болка и ще имате ограничен спомен за процедурата. Ще получите и локална анестезия за обезболяване на венците.
- Обща анестезия – В специални ситуации може да Ви бъде предложена обща анестезия. Може да вдишвате медикаменти през носа си или да имате интравенозна система в ръката си, или и двете. След това губите съзнание. Хирургическият екип следи внимателно приема на лекарствата, дишането, температурата, течностите и кръвното Ви налягане. Няма да изпитвате болка и няма да имате спомен от процедурата. Прилага се и местна анестезия, която помага при следоперативния дискомфорт.
По време на екстракцията на мъдрец Вашият зъболекар или орален хирург:
- Прави разрез във венеца, за да разкрие зъба и костта
- Премахва костта, която блокира достъпа до корена на зъба
- Разделя зъба на части, ако е по-лесно да се отстрани на части
- Премахва зъба
- Почиства мястото на отстранения зъб от всякакви остатъци от зъба или костта
- Зашива раната, за да подпомогне заздравяването, въпреки че това не винаги е необходимо
- Поставя марля върху мястото на изваждане, за да контролира кървенето и да помогне за образуването на кръвен съсирек
Ако ви бъде приложена седативна или обща анестезия, след процедурата ще бъдете отведени в стая за възстановяване. Ако ви е приложена местна анестезия, краткото Ви време за възстановяване вероятно ще е на зъболекарския стол.
Докато се възстановявате след операцията, следвайте инструкциите на вашия зъболекар относно:
- Кървене – през първия ден след отстраняването на мъдрия зъб може да се появи известно изтичане на кръв. Опитайте се да избягвате прекомерното плюене, за да не изместите кръвния съсирек от гнездото. Сменяйте марлята върху мястото на екстракция според указанията на вашия зъболекар или орален хирург.
- Лечение на болката – може да успеете да овладеете болката с болкоуспокояващо средство без рецепта, като ацетаминофен (Tylenol, др.), или с предписано от Вашия зъболекар или орален хирург болкоуспокояващо лекарство. Предписаните с рецепта болкоуспокояващи могат да бъдат особено полезни, ако по време на процедурата е била отстранена кост. Придържането на студен пакет към челюстта също може да облекчи болката.
- Подуване и синини – използвайте пакет с лед според указанията на Вашия зъболекар или хирург. Подуването на бузите обикновено се подобрява за два или три дни. Отстраняването на синините може да отнеме още няколко дни.
- Дейност – след операцията планирайте да почивате през останалата част от деня. Възстановете нормалните дейности на следващия ден, но поне за една седмица избягвайте напрегната дейност, която може да доведе до загуба на кръвен съсирек от гнездото.
- Напитки – след операцията пийте много вода. Не пийте алкохолни, кофеинови, газирани или горещи напитки през първите 24 часа. Не пийте със сламка поне една седмица, тъй като смученето може да измести кръвния съсирек от гнездото.
- Храна – през първите 24 часа яжте само меки храни, като кисело мляко или ябълково пюре. Започнете да ядете полумеки храни, когато можете да ги понасяте. Избягвайте твърди, дъвчащи, горещи или пикантни храни, които могат да заседнат в гнездото или да раздразнят раната.
- Почистване на устата – не мийте зъбите си, не изплаквайте устата си, не плюйте и не използвайте вода за уста през първите 24 часа след операцията. Обикновено ще ви бъде казано да възобновите миенето на зъбите си след първите 24 часа. Бъдете особено внимателни в близост до оперативната рана, когато четкате зъбите си, и внимателно изплаквайте устата си с топла солена вода на всеки два часа и след хранене в продължение на една седмица.
- Употреба на тютюн – ако пушите, не го правете поне 72 часа след операцията, а ако е възможно, изчакайте и повече. Употребата на тютюневи изделия след операция на устната кухина може да забави оздравяването и да увеличи риска от усложнения.
- Шевове – може да имате шевове, които се разпадат в рамките на няколко седмици, или изобщо да нямате шевове. Ако шевовете ви трябва да бъдат премахнати, насрочете час за изваждането им.
Обадете се на Вашия зъболекар или орален хирург, ако почувствате някой от следните признаци или симптоми, които могат да означават инфекция, увреждане на нерв или друго сериозно усложнение:
- Затруднено преглъщане или дишане
- Прекомерно кървене
- Треска
- Силна болка, която не се облекчава от предписаните болкоуспокояващи лекарства
- Подуване, което се влошава след два или три дни
- Лош вкус в устата, който не се премахва с изплакване със солена вода
- Гной в гнездото или изтичане от него
- Постоянно изтръпване или загуба на чувствителност
- Кръв или гной в носовия секрет
Вероятно няма да се нуждаете от последваща среща след екстракция на мъдрец, ако:
- Не е необходимо да се премахват шевове
- По време на процедурата не са възникнали усложнения
- Не изпитвате постоянни проблеми, като например болка, подуване, изтръпване или кървене – усложнения, които могат да показват инфекция, увреждане на нервите или други проблеми
Може да си запишете час за преглед бързо и лесно още тук.
Ако се колебаете, може да се възползвате от онлайн консултациите – да зададете писмено въпроса си и да споделите какво Ви тревожи към избрания от Вас лекар.
Запишете час за онлайн консултация сега или задайте писмено въпросите си. Не отлагайте! Грижата за Вашето здраве е най-важна.