Абдоминалната мигрена е често срещана причина за коремна болка при децата. Проблемът обикновено отшумява до навършване на пълнолетие, но при някои деца мигрената се проявява и в зряла възраст.
Абдоминалната мигрена е по-често срещана при деца, отколкото при възрастни, въпреки че някои възрастни я имат. Симптомите включват коремна болка, гадене и повръщане, като тези епизоди обикновено продължават 2-72 часа.
Изследване от 2020 г. показва, че коремната мигрена засяга 0,2-4,1% от децата, а лекарите обикновено я диагностицират при деца на възраст 3-10 години. Състоянието обикновено достига своя пик на около 7-годишна възраст и повечето деца израстват от него до тийнейджърската си възраст.
Изследване от 2018 г. установява, че абдоминалната мигрена се среща по-често при момичетата, отколкото при момчетата. По-ранно проучване установява, че тя е еднакво разпространена, независимо от пола, при деца на възраст 3-10 години.
В прегледа се отбелязва, че повечето релевантни данни идват от Европа и Обединеното кралство, което предполага липса на информираност сред лекарите в други области. Това може да означава, че състоянието е недостатъчно диагностицирано и докладвано.
Между епизодите на абдоминална мигрена може да минат седмици или месеци. Обикновено по време на тези периоди няма симптоми. Епизодите могат да продължат 2-72 часа.
Абдоминалната мигрена обикновено не предизвиква главоболие при децата. Вместо това тя може да причини:
- Умерена до силна болка в стомаха, която пречи на ежедневните дейности
- Гадене
- Повръщане
Коремното главоболие може да причини:
- Блед вид
- Загуба на апетит
- Отвращение към ярка светлина или движение
- Главоболие
По-малките деца може да не са в състояние да обяснят как се чувстват. Родителите и лицата, които се грижат за тях, трябва да следят за невербални признаци на болка – като например детето да се държи за корема, да дърпа краката си към корема или да плаче неутешимо.
Абдоминалната мигрена е идиопатично заболяване, което означава, че експертите не разбират напълно причината за него. Въпреки това семейната анамнеза за мигренозно главоболие може да увеличи риска детето да получи коремна мигрена.
В изследване от 2018 г. се цитират доказателства, че някои хора могат да имат по-висока чувствителност към нормалната дейност на органите на тялото, известна като висцерална хипералгезия, и че това може да направи епизодите по-вероятни.
Малко проучване от 2016 г. установява връзка между коремната мигрена и бавното движение на храната през храносмилателната система. Не е ясно обаче дали единият проблем предизвиква другия.
По-силни доказателства показват, че фактори като следните могат да предизвикат епизоди на коремна мигрена:
- Ярка светлина
- Глад
- Липса на сън
- Стрес или силни емоции
- Пътуване или болест на движението
- Химикали в храните, като оцветители и ароматизатори
- Преработени храни
- Газирани напитки
- Шоколад
- Кофеин
- Сирене
- Цитрусови плодове
Не съществува единен тест за коремна мигрена. Вместо това лекарят преценява симптомите, включително тяхната честота и тежест, и извършва физически преглед.
Лекарят може да помоли детето да посочи болезнената област и може да прослуша червата със стетоскоп. Той може също така да попита придружаващия го възрастен за някаква фамилна анамнеза за мигрена.
За да се изключат други потенциални причини за коремна болка, като апендицит или запек, лекарят може да назначи:
- Изследвания на урината
- Чернодробни функционални тестове
- Изследвания на изпражненията
- Ултразвуково изследване
- Компютърна томография
- ЯМР изследване
Лекарят ще диагностицира коремната мигрена само след като е изключил други възможни причини за симптомите.
Лечението на абдоминалната мигрена включва облекчаване на настоящите симптоми и предотвратяване на бъдещи епизоди. Лекарите обикновено препоръчват превантивни стратегии, преди да предпишат лекарства.
Лекарите често препоръчват на детето да спи достатъчно и да избягва често срещани фактори, като стрес и ярка светлина.
Поведенческа терапия, като когнитивно-поведенческа терапия, може да помогне, когато стресът или тревожността допринасят за епизодите. Лекарят може също така да обмисли хипнотерапия, семейна терапия или терапевтични упражнения, като например йога.
Ако промените в начина на живот и терапията не помогнат, лекарят може да препоръча медикаменти за предотвратяване на епизоди на коремна мигрена. Някои от възможностите включват:
- Пизотифен – лекарство, което предотвратява мигрена и клъстерно главоболие
- Флунаризин – блокер на калциевите канали, който намалява мускулните спазми
- Ципрохептадин – антихистамин
- Пропранолол – бета-блокер, който помага при мигрена
- Топирамат – лекарство, предназначено за лечение на епилепсия, което помага за предотвратяване на мигренозни епизоди
За да облекчи симптомите на коремна мигрена, лекарят може да препоръча или предпише:
- Нестероидни противовъзпалителни средства, като ацетаминофен (Tylenol) или ибупрофен (Advil, Motrin)
- Агонисти на серотониновите рецептори, известни като триптани
- Антиеметици, за да се намали гаденето и да се спре повръщането
Може да се наложи децата с абдоминална мигрена да опитат повече от един вид лекарства, преди симптомите им да бъдат овладени.
Повечето деца с това заболяване го преодоляват без лечение, докато достигнат тийнейджърска възраст. Въпреки че е възможно, рядко се случва коремната мигрена да продължи до зряла възраст.
Въпреки това децата с абдоминална мигрена е по-вероятно да имат мигренозно главоболие, когато са по-големи, в сравнение с децата, които нямат това състояние.
Може да си запишете час за преглед бързо и лесно още тук.
Ако се колебаете, може да се възползвате от онлайн консултациите – да зададете писмено въпроса си и да споделите какво Ви тревожи към избрания от Вас лекар.
Запишете час за онлайн консултация сега или задайте писмено въпросите си. Не отлагайте! Грижата за Вашето здраве е най-важна.