Паразитолозите изучават паразитите, независимо къде се срещат и дали са вируси, бактерии, червеи или насекоми. Паразитите са организми, които използват други видове растения и животни като гостоприемници. Гостоприемниците осигуряват средата, в която паразитът живее.
Паразитологията е динамична област, тъй като взаимоотношенията между паразитите и техните гостоприемници непрекъснато се променят. Паразитизмът обхваща екологични взаимоотношения между два индивида от различни видове, при които средата на паразита е друг жив организъм.
Медицинските паразитолози се фокусират върху паразитите, които живеят в тялото или върху него и причиняват болести директно или поради нарушената имунна система на гостоприемника.
Паразитолозите са привлечени в областта поради своята насоченост и интерес към научното любопитство, което им позволява да изследват и разбират паразитите и тяхното въздействие върху човечеството. Начините за изследвания са огромни и съществуват възможности за прилагане на методите навсякъде от молекулярно до глобално ниво.
1. Какво представлява паразитологът?
Медицинският паразитолог изучава паразитите и тяхното въздействие върху човека, включително местата на предаване, разпространението на болести и последиците от заразяването им в човешкия организъм.
Тези паразити могат да бъдат под формата на вируси, бактерии, червеи или насекоми, като всеки от тях може да окаже неблагоприятно въздействие върху човека при определени условия. Паразитологът се сблъсква с болести като малария, жълта треска, енцефалит, лаймска болест и много, много други. Те се фокусират върху ролята, която паразитите играят в причиняването на човешки заболявания.
Паразитите могат да бъдат незначителни, да предизвикват минимален брой реакции у човека и да не са заразни. Други са изключително вредни и са причинители на големи епидемии като бубонна чума и други исторически медицински събития, значими за хората.
Поради широкия обхват на паразитологията паразитолозите могат да се възползват от различни дисциплини, за да извършват работата си, включително: епидемиология, химиотерапия, имунология и патология. Паразитолозите участват и в изследвания в областта на молекулярната и клетъчната биология, генетиката и физиологията.
Паразитологията предлага разнообразни области на изучаване, включително работа в областта на медицината и в научните изследвания, тъй като тя спомага за цялостното разбиране на биологичния свят.
Паразитолозите, които се занимават с обществено здраве, могат да работят на национално, държавно или местно равнище и да бъдат наети от Световната здравна организация.
Напоследък частни промишлени, филантропски и благотворителни организации, които се занимават със здравеопазване по целия свят, също започнаха да наемат паразитолози в областта на общественото здраве.
2. Какво представляват паразитните инфекции?
Някои паразити не засягат забележимо своите гостоприемници. Други растат, размножават се или навлизат в системите на органите, от което гостоприемниците им се разболяват, което води до паразитна инфекция.
Паразитните инфекции са голям проблем в тропическите и субтропическите райони на света. Маларията е едно от най-смъртоносните паразитни заболявания. Често срещани паразитни заболявания са трихомониаза, джардиазата, криптоспоридиоза, токсоплазмоза – наречени така заради паразита, от който се развиват.
3. Какви са симптомите на паразитните инфекции?
Симптомите на паразитните инфекции варират в зависимост от организма.
Например трихомониазата е инфекция, предавана по полов път, причинена от паразит, която често не предизвиква симптоми. В някои случаи тя може да доведе до сърбеж, зачервяване, дразнене и необичайно течение в областта на гениталиите.
Джардиазата причинява диария, газове, стомашно разстройство, мазни изпражнения и дехидратация.
Криптоспоридиозата води до стомашни спазми, болки в стомаха, гадене, повръщане, дехидратация, загуба на тегло и повишена температура.
Токсоплазмозата се изразява в грипоподобни симптоми, включително подуване на лимфните възли и мускулни болки или страдания, които могат да продължат повече от месец.
4. Как се лекуват паразитни инфекции?
Планът за лечение зависи от конкретната диагноза. Обикновено паразитологът ще предпише лекарства за конкретната паразитна инфекция. Лекарят може да препоръча и друго лечение за облекчаване на симптомите. Например много паразитни инфекции могат да причинят диария, която често води до дехидратация. В случая ще трябва да приемате много течности, за да възстановите загубените количества.
Ако подозирате, че имате паразитна инфекция, запишете си час при паразитолог. Той ще диагностицира причината за симптомите и ще препоръча план за лечение. Чрез ранното лечение може да помогнете за спиране на разпространението на инфекцията сред други хора.
Може да си запишете час за преглед бързо и лесно още тук.
Ако се колебаете, може да се възползвате от онлайн консултациите – да зададете писмено въпроса си и да споделите какво Ви тревожи към избрания от Вас лекар.
Запишете час за онлайн консултация сега или задайте писмено въпросите си. Не отлагайте! Грижата за Вашето здраве е най-важна.