Мозъчен тумор е образуване на маса или нарастване на анормални клетки в мозъка.
Съществуват много различни видове мозъчни тумори. Някои мозъчни тумори не са ракови (доброкачествени), а други са ракови (злокачествени). Мозъчните тумори могат да започнат в мозъка (първични мозъчни тумори) или ракът може да започне в други части на тялото и да се разпространи в мозъка като вторични (метастатични) мозъчни тумори.
Бързината на растеж на мозъчния тумор може да варира значително. Скоростта на растеж, както и местоположението на мозъчния тумор, определят как той ще повлияе на функцията на нервната система.
Възможностите за лечение на мозъчен тумор зависят от вида на мозъчния тумор, както и от неговия размер и местоположение.
Признаците и симптомите на мозъчния тумор варират значително и зависят от размера, местоположението и скоростта на растеж на мозъчния тумор.
Общите признаци и симптоми, които се наблюдават при мозъчни тумори, могат да включват:
- Нова поява или промяна в характера на главоболието
- Главоболие, което постепенно зачестява и става по-силно
- Необяснимо гадене или повръщане
- Проблеми със зрението, като замъглено зрение, двойно виждане или загуба на периферно зрение
- Постепенна загуба на чувствителност или движение на ръка или крак
- Затруднения с равновесието
- Затруднения с говора
- Усещане за силна умора
- Объркване в ежедневието
- Трудности при вземането на решения
- Неспособност да се изпълняват прости команди
- Промени в личността или поведението
- Припадъци, особено при човек, който не е имал припадъци в миналото
- Проблеми със слуха
Първичните мозъчни тумори се зараждат в самия мозък или в тъкани в близост до него, например в покриващите мозъка мембрани, черепно-мозъчните нерви, хипофизата или епифизата.
Първичните мозъчни тумори започват, когато нормалните клетки получат промени (мутации) в своята ДНК. ДНК на клетката съдържа инструкциите, които й подсказват какво да прави. Мутациите казват на клетките да растат и да се делят бързо и да продължават да живеят, дори когато нормалните здрави клетки биха умрели. Резултатът е маса от необичайни клетки, която образува тумор.
При възрастните първичните мозъчни тумори се срещат много по-рядко, отколкото вторичните мозъчни тумори, при които ракът започва на друго място и се разпространява в мозъка.
Съществуват много различни видове първични мозъчни тумори. Всеки от тях получава името си от вида на засегнатите клетки. Примерите включват:
- Глиоми – тези тумори започват в главния или гръбначния мозък и включват астроцитоми, епендимоми, глиобластоми, олигоастроцитоми и олигодендроглиоми.
- Менингиоми – менингиомът е тумор, който възниква от мембраните, които обграждат главния и гръбначния мозък. Повечето менингиоми не са ракови.
- Акустични невроми (шваноми) – това са доброкачествени тумори, които се развиват по нервите, контролиращи равновесието и слуха, преминаващи от вътрешното ухо към мозъка.
- Аденоми на хипофизата – това са тумори, които се развиват в хипофизната жлеза в основата на мозъка. Тези тумори могат да повлияят на хормоните на хипофизата, което се отразява на цялото тяло.
- Медулобластоми – тези ракови мозъчни тумори се срещат най-често при деца, въпреки че могат да се появят на всяка възраст. Медулобластомът започва в долната задна част на мозъка и има тенденция да се разпространява чрез гръбначно-мозъчната течност.
- Зародишноклетъчни тумори – зародишноклетъчните тумори могат да се развият в детска възраст, на местата, където ще се образуват тестисите или яйчниците. Но понякога герминативно-клетъчните тумори засягат и други части на тялото, например мозъка.
- Краниофарингиоми – тези редки тумори започват в близост до хипофизната жлеза на мозъка, която отделя хормони, контролиращи много телесни функции. Тъй като краниофарингиомът бавно нараства, той може да засегне хипофизата и други структури в близост до мозъка.
Вторичните (метастатични) мозъчни тумори са тумори, които са резултат от рак, който започва на друго място в тялото и след това се разпространява (метастазира) в мозъка.
Вторичните мозъчни тумори най-често се появяват при хора, които в миналото са имали рак. В редки случаи метастатичният мозъчен тумор може да е първият признак на рак, който е започнал на друго място в тялото.
При възрастните вторичните мозъчни тумори се срещат много по-често, отколкото първичните мозъчни тумори.
Всеки вид рак може да се разпространи в мозъка, но често срещаните видове включват:
- Рак на гърдата
- Рак на дебелото черво
- Рак на бъбреците
- Рак на белия дроб
- Меланом
При повечето хора с първични мозъчни тумори причината за появата на тумора не е ясна. Но лекарите са установили някои фактори, които могат да увеличат риска от мозъчен тумор:
- Излагане на радиация – хората, които са били изложени на вид радиация, наречена йонизираща радиация, имат повишен риск от мозъчен тумор. Примерите за йонизиращо лъчение включват лъчева терапия, използвана за лечение на рак, и радиационно облъчване, причинено от атомни бомби.
- Фамилна анамнеза за мозъчни тумори – малка част от мозъчните тумори се появяват при хора с фамилна анамнеза за мозъчни тумори или фамилна анамнеза за генетични синдроми, които увеличават риска от мозъчни тумори.
Може да си запишете час за преглед бързо и лесно още тук.
Ако се колебаете, може да се възползвате от онлайн консултациите – да зададете писмено въпроса си и да споделите какво Ви тревожи към избрания от Вас лекар.
Запишете час за онлайн консултация сега или задайте писмено въпросите си. Не отлагайте! Грижата за Вашето здраве е най-важна.