Камъни в бъбреците са твърди образувания, изградени от кристали. Бъбречните камъни обикновено се образуват в бъбреците. Те обаче могат да се развият навсякъде по пикочните пътища:
- Бъбреци
- Уретери
- Пикочен мехур
- Уретра
Камъните в бъбреците могат да бъдат болезнен медицински проблем. Причините за появата на камъни в бъбреците варират в зависимост от вида на камъните.
Не всички камъни в бъбреците се състоят от едни и същи кристали. Различните видове камъни в бъбреците включват:
- Калций – калциевите камъни са най-често срещаните. Те често са изградени от калциев оксалат, въпреки че могат да се състоят от калциев фосфат или малеат.
Консумирането на по-малко храни, богати на оксалати, може да намали риска от развитие на този вид камъни. Храните с високо съдържание на оксалати включват:
- Картофен чипс
- Фъстъци
- Шоколад
- Спанак
Въпреки че някои камъни в бъбреците се състоят от калций, приемът на достатъчно калций в диетата ви може да предотврати образуването на камъни.
- Пикочна киселина – този вид камъни в бъбреците е вторият най-често срещан. Те могат да се появят при хора с подагра, диабет, затлъстяване и други видове метаболитен синдром.
Този тип камъни се развиват, когато урината е твърде кисела. Диета, богата на пурини, може да повиши нивото на киселинност на урината. Пуринът е безцветно вещество, съдържащо се в животинските протеини, като риба, ракообразни и месо.
- Струвит (магнезиево-амониев фосфат) – този вид камъни се откриват най-вече при хора с инфекции на пикочните пътища. Тези камъни могат да бъдат големи и да причинят запушване на пикочните пътища.
Струвитните камъни са резултат от бъбречна инфекция. Лечението на основната инфекция може да предотврати развитието на струвитни камъни.
- Цистин – около 1 на 7000 души по света получават цистинови камъни в бъбреците. Те се появяват както при мъже, така и при жени, които имат генетично заболяване цистинурия.
При този вид камъни цистинът (киселина, която се среща естествено в организма) изтича от бъбреците в урината.
Камъните в бъбреците могат да причинят силна болка. Симптомите на камъни в бъбреците може да не се появят, докато камъкът не започне да се придвижва надолу по уретерите. Тази силна болка се нарича бъбречна колика. Възможно е да имате болка от едната страна на гърба или корема.
При мъжете болката може да се разпространява към областта на слабините. Болката при бъбречна колика идва и отминава, но може да бъде силна. Хората с бъбречна колика са склонни да бъдат неспокойни.
Други симптоми на камъни в бъбреците могат да включват:
- Кръв в урината – червена, розова или кафява урина
- Повръщане
- Гадене
- Обезцветена или с неприятна миризма урина
- Втрисане
- Треска
- Честа нужда от уриниране
- Уриниране на малки количества урина
В случай на малък бъбречен камък може да нямате никаква болка или симптоми, докато камъкът преминава през пикочните пътища.
Камъни в бъбреците е най-вероятно да се появят при хора на възраст между 20 и 50 години. Различни фактори могат да увеличат риска от тяхната появата. По данни на Националния институт по диабет и храносмилателни и бъбречни заболявания (NIDDK) в САЩ повече мъже, отколкото жени развиват камъни в бъбреците.
Други рискови фактори включват:
- Дехидратация
- Затлъстяване
- Диета с високо съдържание на протеини, сол или глюкоза
- Хиперпаратиреоидно състояние
- Операция на стомашен байпас
- Възпалителни заболявания на червата, които увеличават абсорбцията на калций
- Прием на лекарства, като диуретици от рода на триамтерен, лекарства против припадъци и антиациди на калциева основа
Лечението е съобразено с вида на камъка. Урината може да се прецеди и камъните да се съберат за оценка.
Пиенето на шест до осем чаши вода дневно увеличава потока на урината. Хората, които са дехидратирани или имат тежко гадене и повръщане, може да се нуждаят от интравенозни течности.
Другите възможности за лечение включват:
- Лекарства – облекчаването на болката може да изисква наркотични лекарства. Наличието на инфекция изисква лечение с антибиотици. Други лекарства включват:
- Алопуринол (Zyloprim) за камъни в пикочната киселина
- Тиазидни диуретици за предотвратяване на образуването на калциеви камъни
- Натриев бикарбонат или натриев цитрат за намаляване на киселинността на урината
- Фосфорни разтвори за предотвратяване на образуването на калциеви камъни
- Ибупрофен (Advil) за болка
- Ацетаминофен (Tylenol) за болка
- Напроксен натрий (Aleve) за болка
- При литотрипсията с екстракорпорални ударни вълни се използват звукови вълни, за да се разбият големите камъни, така че да могат по-лесно да преминат по уретерите в пикочния мехур.
Тази процедура може да бъде неприятна и може да изисква лека анестезия. Тя може да причини синини по корема и гърба и кървене около бъбрека и близките органи.
- Тунелна операция (перкутанна нефролитотомия) – хирургът отстранява камъните през малък разрез в гърба. Човек може да се нуждае от тази процедура, когато:
- Камъкът причинява обструкция и инфекция или уврежда бъбреците
- Камъкът е станал твърде голям, за да премине
- Болката не може да бъде овладяна
- Уретероскопия – когато камък е заседнал в уретера или пикочния мехур, лекарят може да използва инструмент, наречен уретероскоп, за да го отстрани.
Малка жица с прикрепена камера се вкарва в уретрата и преминава в пикочния мехур. След това лекарят използва малка клетка, за да прихване камъка и да го отстрани. След това камъкът се изпраща в лаборатория за анализ.
Може да си запишете час за преглед бързо и лесно още тук.
Ако се колебаете, може да се възползвате от онлайн консултациите – да зададете писмено въпроса си и да споделите какво Ви тревожи към избрания от Вас лекар.
Запишете час за онлайн консултация сега или задайте писмено въпросите си. Не отлагайте! Грижата за Вашето здраве е най-важна.