Какво представлява ракът на костите?
Ракът на костите се появява, когато неопластични клетки в костите Ви се разрастват неконтролируемо. Те разрушават нормалната костна тъкан. Той може да започне в костите или да се разпространи там от други части на тялото Ви (нарича се метастази).
Ракът на костите се среща рядко. Повечето костни тумори са доброкачествени, което означава, че не са злокачествен рак и не се разпространяват в други части на тялото ви. Но те все пак могат да отслабят костите Ви и да доведат до счупване на кости или други проблеми. Съществуват няколко често срещани вида доброкачествени тумори на костите:
- Най-често срещаният е остеохондром. Често се среща при хора на възраст под 20 години.
- Гигантоклетъчният тумор обикновено е в крака ви. В редки случаи може да се превърне и в злокачествен.
- Остеоидният остеом често е в дългите кости, обикновено при хора в началото на 20-те им години.
- Остеобластомът е рядък тумор, който расте в гръбначния стълб и дългите кости, най-вече при млади хора.
- Енхондромът обикновено се появява в костите на ръцете и краката. Той често няма симптоми. Това е най-често срещаният вид тумор на ръцете.
Първичен рак на костите
Първичният рак на костите, или костен сарком, е злокачествен тумор, който започва в костите ви. Специалистите не са сигурни какво го причинява, но гените може да играят роля. Някои от най-често срещаните видове първичен рак на костите са:
- Остеосаркомът често се образува около коляното и горната част на ръката. Най-вероятно е да се разболеят от него тийнейджъри и млади хора, но друга форма е често срещана при възрастни, които имат болест на Пажет на костите.
- Саркомът на Юинг обикновено се среща при хора на възраст между 5 и 20 години. Ребрата, тазът, кракът и горната част на ръката са най-често срещаните места. Той може да започне и в меките тъкани около костите ви.
- Хондросаркомът се среща най-често при хора на възраст между 40 и 70 години. Тазобедрената става, тазът, кракът, ръката и рамото са често срещаните места на този рак, който започва в хрущялните клетки.
- Въпреки че се среща в костите, множественият миелом не е първичен рак на костите. Това е рак на костния мозък, меката тъкан вътре в костите.
Вторичен рак на костите
Ракът на костите обикновено е започнал на друго място в тялото. Например, ако ракът на белия дроб се е разпространил в костите ви, това е вторичен рак на костите. Всеки рак, който се премества от една част на тялото в друга, се нарича метастатичен рак.
Раковите заболявания, които често се разпространяват в костите, включват:
- Рак на гърдата
- Рак на простатата
- Рак на белия дроб
Рискови фактори за рак на костите
Вероятността да се разболеете от рак на костите се увеличава от фактори, като например:
- Противоракова терапия. Костните тумори се срещат по-често при хора, които са били подложени на радиация, трансплантация на стволови клетки или някои химиотерапевтични лекарства за други видове рак.
- Наследствени състояния. Заболявания, предавани чрез гените Ви, като синдром на Ли-Фраумени и рак на окото, наречен ретинобластом, могат да повишат вероятността да се разболеете от рак на костите.
- Болест на Пейджет на костите. Това доброкачествено заболяване на костите също може да увеличи вероятността за поява на рак.
Симптоми на рак на костите
Възможно е да не забележите симптомите на костен тумор, независимо дали става въпрос за инвазивен рак или не. Вашият лекар може да го открие, когато преглежда рентгенова снимка на друг проблем, например навяхване. Но симптомите могат да включват болка, която:
- е в областта на тумора
- е тъпа
- се влошава при активност
- Ви събужда през нощта
Други симптоми, свързани с костните тумори, включват:
- треска
- Нощни изпотявания
- Подуване около костта
- Куцане
- Умора
- Загуба на тегло
Диагностика на рак на костите
Вашият лекар ще Ви попита за симптомите и историята на заболяването Ви и ще направи физически преглед. Той ще разгледа снимки на костите Ви чрез образни изследвания, като например:
- Рентгенови снимки. Те показват туморите и колко големи са те.
- Компютърна томография. Компютърът използва рентгеновите лъчи, за да направи по-подробни снимки.
- Магнитно-резонансно изследване. При него се използва силен магнит, за да се покаже вътрешността на тялото Ви.
- ПЕТ сканиране. Медицинско лице инжектира радиоактивна глюкоза (захар) във вената ви. След това скенерът забелязва раковите клетки, които използват повече глюкоза от обикновените клетки.
Вашият лекар може също така да направи кръвни тестове, за да търси два специални ензима, които могат да бъдат признаци на рак.
Процедура, наречена биопсия, също може да потвърди диагнозата. Вашият лекар взема проба от тумора с игла или през разрез на кожата Ви. Друг лекар разглежда тъканта или клетките под микроскоп. Те могат да кажат дали туморът Ви е доброкачествен или е първичен или вторичен рак. Също така могат да получат представа за това колко бързо расте (колко е инвазивен).
Лечение на рак на костите
Ако имате доброкачествен тумор, Вашият лекар ще го лекува с лекарства или може просто да го наблюдава за промени. Лекарят Ви може да отстрани доброкачествени тумори, които е по-вероятно да се разпространят или да се превърнат в злокачествен рак. В някои случаи туморите се появяват отново, дори и след лечение.
Злокачествените тумори се нуждаят от по-силно лечение и грижи от редица специалисти. Вашето лечение ще зависи от няколко неща, включително от това докъде се е разпространил, което специалистите използват, за да определят стадия му. Раковите клетки, които се намират само в костния тумор и околността, са в “локализиран” стадий. Тези, които са се разпространили към или от други области на тялото Ви, са по-сериозни и по-трудни за лечение.
Често срещаните методи за лечение на рак на костите включват:
- Операция за спасяване на крайниците (органосъхраняваща операция). Вашият лекар отстранява частта от костта с рака, но не и близките мускули, сухожилия или други тъкани. На мястото на костта се поставя метален имплант.
- Ампутация. Ако туморът е голям или достига до нервите и кръвоносните съдове, лекарят може да отстрани крайника. След това може да ви бъде поставена протеза на крайника.
- Радиационна (лъчева) терапия. Тя убива раковите клетки и свива туморите с помощта на силни рентгенови лъчи. Лекарите често я използват заедно с операция.
- Химиотерапия. При нея туморните клетки се унищожават с противоракови лекарства. Вашият лекар може да я използва преди операция, след операция или при метастатичен рак.
- Таргетна терапия. Това лекарствено лечение е насочено към определени генетични, протеинови или други промени в раковите клетки или около тях.
Може да искате да се включите в клинично изпитване, което тества нови методи на лечение.
Перспективи при рак на костите
Лечението на рак на костите може да причини проблеми с течение на времето с Вашето сърце, бели дробове, мозък, слух, кости или плодовитост. Важно е да провеждате редовни прегледи при Вашия лекар, за да следите за тези усложнения и за да сте сигурни, че ракът на костите няма да се върне.
Възстановяването Ви от злокачествен рак на костите зависи от неговия вид и стадий. Като цяло повече от 78% от хората, които са го имали, живеят поне 5 години след поставянето на диагнозата.
Може да си запишете час за преглед бързо и лесно още тук.
Ако се колебаете, може да се възползвате от онлайн консултациите – да зададете писмено въпроса си и да споделите какво Ви тревожи към избрания от Вас лекар.
Запишете час за онлайн консултация сега или задайте писмено въпросите си. Не отлагайте! Грижата за Вашето здраве е най-важна.