Инсултът се дължи на намаляване или блокиране на кръвоснабдяването на мозъка. Човек с инсулт се нуждае от незабавно спешно лечение.
Инсултът е една от водещите причини за смърт. Близо 800 000 души получават инсулт всяка година. Това се равнява на около един човек на всеки 40 секунди.
Успешното възстановяване след инсулт често включва специфични терапии и системи за подкрепа, включително:
- Логопедична терапия – тя помага при проблеми с възпроизвеждането или разбирането на речта. Упражненията, релаксацията и промяната на стила на общуване могат да улеснят общуването.
- Физиотерапия – тя може да помогне на човека да възстанови движенията и координацията си. Важно е да останете активни, въпреки че в началото това може да е трудно.
- Ерготерапия – тя може да помогне на човека да подобри способността си да извършва ежедневни дейности, като къпане, готвене, обличане, хранене, четене и писане.
- Групи за подкрепа – присъединяването към група за подкрепа може да помогне на човека да се справи с често срещани психични проблеми, които могат да възникнат след инсулт, като например депресия. Мнозина смятат, че е полезно да споделят общ опит и да обменят информация.
- Подкрепа от страна на приятелите и семейството – близките приятели и роднини трябва да се опитат да предложат практическа подкрепа и утеха след инсулт. Много е важно да информирате приятелите и семейството си какво могат да направят, за да помогнат.
Рехабилитацията е важна и постоянна част от лечението на инсулта. С правилната помощ и подкрепата на близките обикновено е възможно да се възстанови нормалното качество на живот в зависимост от тежестта на инсулта.
Най-добрият начин за предотвратяване на инсулт е да се обърне внимание на основните причини. Хората могат да постигнат това чрез промени в начина си на живот, като например:
- Здравословно хранене – плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, ядки, семена, бобови растения
- Поддържане на умерено тегло
- Редовно спортуване
- Отказ от тютюнопушене
- Избягване на алкохола или пиене само в умерени количества
Не забравяйте да ограничите количеството червено и преработено месо в диетата, както и холестерола и наситените мазнини. Също така ограничете приема на сол, за да поддържате здравословни нива на кръвното налягане.
Други мерки, които човек може да предприеме, за да намали риска от инсулт, включват:
- Контролиране на нивата на кръвното налягане
- Управление на диабета
- Лечение на сърдечни заболявания
Освен тези промени в начина на живот, приемът на антикоагулантни или антитромбоцитни лекарства също може да намали риска от появата на друг инсулт.
Подлагането на операция на сърдечната артерия, каротидната артерия или мозъчната аневризма също може да намали риска от допълнителен инсулт, както и някои други хирургични възможности, които все още се проучват.
Всеки вид инсулт има различен набор от потенциални причини. Като цяло обаче е по-вероятно инсултът да засегне човек, ако той:
- Има наднормено тегло или затлъстяване
- е на възраст 55 години или повече
- Има лична или семейна анамнеза за инсулт
- Има високо кръвно налягане
- Има диабет
- Има висок холестерол
- Има сърдечно заболяване, заболяване на каротидната артерия или друго съдово заболяване
- Е със заседнал начин на живот
- Консумира прекомерно алкохол
- Пуши
- Употребява наркотици
Някои проучвания показват, че рискът от смърт от инсулт при мъжете е по-висок, отколкото при жените. Въпреки това, един преглед на проучванията от 2016 г. показва, че тези разлики не отчитат корекциите за раса, възраст, тежест на инсулта и други рискови фактори.
В прегледа се обяснява, че рискът от смъртност от инсулт често се увеличава по-скоро поради възрастови и демографски, отколкото поради биологичните различия между мъжете и жените.
Според анализ от 2016 г. афроамериканците имат значително по-висок риск да преживеят първи инсулт. При тях също така е с около 60% по-вероятно да получат друг инсулт в рамките на 2 години.
Симптомите на инсулта често се появяват без предупреждение. Някои от основните симптоми включват:
- Объркване, включително затруднено говорене и разбиране на речта
- Главоболие, евентуално с променено съзнание или повръщане
- Изтръпване или невъзможност да се движат части от лицето, ръката или крака, особено от едната страна на тялото
- Проблеми със зрението на едното или на двете очи
- Затруднения при ходене, включително замайване и липса на координация
Инсултът може да доведе до дългосрочни здравословни проблеми. В зависимост от бързината на поставяне на диагнозата и лечението, човек може да получи временни или постоянни увреждания след инсулт.
Някои хора могат също така да получат:
- Проблеми с контрола на пикочния мехур или червата
- Депресия
- Парализа или слабост от едната или от двете страни на тялото
- Трудности при контролирането или изразяването на емоциите си
Симптомите варират и могат да бъдат различни по тежест. Изходът зависи от това колко бързо някой ще получи лечение. Бързата помощ означава също, че вероятността да получи трайно увреждане на мозъка или да умре е по-малка.
Инсултът започва бързо. За най-добър резултат човек трябва да получи лечение в болница в рамките на 3 часа от първата поява на симптомите.
Съществуват няколко различни диагностични теста, които лекарят може да използва, за да определи вида на инсулта. Те включват:
- Физически преглед – лекарят ще попита за симптомите и медицинската история на лицето. Той ще провери мускулната сила, рефлексите, усещанията, зрението и координацията. Може също така да провери кръвното налягане, да преслуша каротидните артерии на шията и да прегледа кръвоносните съдове в задната част на очите.
- Кръвни изследвания – лекарят може да извърши кръвни изследвания, за да определи дали има висок риск от кървене или образуване на кръвни съсиреци, като измери нивата на определени вещества в кръвта, включително фактори на кръвосъсирването, и да провери дали има инфекция.
- Компютърна томография – поредица от рентгенови снимки може да покаже кръвоизливи, инсулти, тумори и други състояния в мозъка.
- Ядрено-магнитен резонанс – при тях се използват радиовълни и магнити за създаване на изображение на мозъка, което лекарят може да използва за откриване на увредена мозъчна тъкан.
- Ултразвук на каротидната артерия – лекарят може да извърши ултразвуково изследване, за да провери притока на кръв в сънните артерии и да установи дали има някакво стеснение или плака.
- Мозъчна ангиограма – лекарят може да инжектира багрило в мозъчните кръвоносни съдове, за да ги направи видими на рентгенова снимка или ядрено-магнитен резонанс. Това дава възможност за подробен преглед на кръвоносните съдове в мозъка и шията.
- Ехокардиограма – при нея се създава подробен образ на сърцето, който лекарите могат да използват, за да проверят за евентуални източници на съсиреци, които биха могли да са се придвижили до мозъка.
Потвърждаването на вида на инсулта е възможно само чрез сканиране на мозъка в болнична среда.
Може да си запишете час за преглед бързо и лесно още тук.
Ако се колебаете, може да се възползвате от онлайн консултациите – да зададете писмено въпроса си и да споделите какво Ви тревожи към избрания от Вас лекар.
Запишете час за онлайн консултация сега или задайте писмено въпросите си. Не отлагайте! Грижата за Вашето здраве е най-важна.