Зайците са чудесни домашни любимци. Много семейства избират тъкмо тях за първия си домашен любимец, защото са малки и привидно се отглеждат лесно. Но дали наистина е така?
Зайците обикновено живеят от 5 до 8 години в зависимост от средата и породата, но могат да достигнат и до 12 години. Ако решите да имате заек, уверете се, че сте готови да се грижите за него толкова дълго.
- Хранене на заека
Зайците са тревопасни и се хранят само с растителна храна. Естествената им храна обикновено се състои от листа – растения или храсти, треви, плевели, понякога кората на дървета.
Зайците трябва да се хранят често с малки количества храна. Нормално е да се хранят около 30 пъти дневно с от 2 до 8 г храна. Домашните зайци трябва да се хранят с храна с високо съдържание на фибри, за да поддържат здравето на тялото и зъбите си. Зъбите на зайците непрекъснато растат и трябва да се изпиляват непрекъснато чрез хранене.
Храната им трябва да се състои от неограничен достъп до сено и/или трева. В дневната им диета трябва да се включат пресни зелени зеленчуци като зеле, маруля, броколи и целина . Но пресните зелени зеленчуци не трябва да бъдат единственият източник на храна, тъй като съдържанието на фибри в тях е твърде ниско. На зайците трябва да се осигурява храна с високо съдържание на фибри.
Зайците се нуждаят от една супена лъжица гранули веднъж или два пъти дневно. Храните с високо съдържание на мазнини и захар, като моркови, други кореноплодни зеленчуци и плодове, трябва да се дават само в малки количества.
Съществуват много токсични храни и растения за зайци, информирайте се за тях преди да направите диетата на зайчето си.
- Отглеждане на вашия заек
За зайчетата, отглеждани в апартаменти, има специални клетки. Подходящата конструкция на кошарата е водоустойчива и включва тъмно, сухо място за почивка на зайците, което е застлано с меко сено. Другата част на кошарата трябва да е светла и достатъчно голяма, за да позволява активност.
Клетката на зайчето Ви трябва да е достатъчно голяма за него – ако осиновявате бебе зайче, не забравяйте, че то ще порасне.
Изключително важно е редовното почистване на постелята на зайчето.
Може да пожелаете да обособите стая, в която заекът Ви да се движи свободно и да общува със семейството. Не забравяйте, че зайците обичат да дъвчат, така че ако оставите заека си да се движи свободно без надзор, може да се върнете вкъщи с нахапани первази, кабели или крака на столове.
- Приятелството с вашия заек
Зайците са социални животни и предпочитат да живеят в групи. Ако сте решили да имате само едно зайче, вие ще трябва да сте най-добрия му приятел.Ако пък имате възможност да отглеждате две зайчета заедно, внимавайте с техните полове – две мъжки животни може да бият помежду си,а при женско и мъжко е възможна нежелана бременност.
- Поведение на зайците
Зайците са игриви и любопитни и се нуждаят от стимулиране от заобикалящата ги среда. Те са активни животни, които се нуждаят от активност и игри. Зайците са най-активни рано сутрин, късно следобед и вечер. Това е най-доброто време за игри с вашия заек.
За зайците е естествено да: да дъвчат неща (това поддържа зъбите им в добро здраве), да си правят гнезда (като използват собствената си козина, сено и други материали, които намират наоколо) ,да ритат със задните си крака, да играят с предмети.
- Здравни проблеми
Зайците са уязвими към редица здравословни проблеми – страдат от вирусни заболявания, често имат проблеми с храносмилателната система и зъбите.
Не пропускайте да заведете новото си зайче на ветеринарен лекар – той ще Ви обясни какви са нужните ваксини и профилактични мероприятия, за да бъде домашния Ви любимец здрав.
Зайците могат да развият проблеми със зъбите – те винаги трябва да имат нещо за дъвчене. Зъбите им растат със скорост от 2 до 3 мм на седмица. Свръхрастежът на зъбите може да доведе до загуба на тегло, силна болка и дискомфорт. Ако смятате, че зъбите на вашия заек са станали прекалено дълги, посъветвайте се с ветеринарния си лекар за някои подходящи варианти за намаляване на дължината им и за поддържане на подходяща дължина.
Зайците могат да се заразят с външни паразити. Ако забележите сърбеж или загуба на козина се свържете с ветеринарен лекар.
- Пол при зайците
За повечето хора определянето на пола на заека е трудна задача. Във ветеринарната клиника ще могат да го определят и ще ви информират относто кастрацията на зайците.
- Чувствителност към температури
Зайците са много чувствителни към промяна на температурата. Внимавайте лятото да не е прекалено висока там където са или прекалено ниска през студените месеци. Заек, страдащ от топлинен удар, може да прояви признаци на: слабост, некоординираност, конвулсии, кома.
- Активност на заека
Зайците се нуждаят от ежедневна физическа активност. Ако заекът ви живее в клетка, уверете се, че има достатъчно място да се движи. Зайци и други домашни любимци
Зайците могат да бъдат чудесно допълнение към вашето семейство. Ако имате други домашни любимци, е важно да вземете предвид въздействието на вашия заек върху тях и тяхното върху вашия заек. Кучетата и котките могат да имат естествен инстинкт да ловуват и убиват зайци. Ако внасяте зайци в дом, в който вече има кучета и котки, вашият заек трябва да бъде в безопасност от другите домашни любимци по всяко време.
Лаещите кучета също могат да причинят стрес на вашия заек. Ако кучето ви лае по заека ви, уверете се, че клетката не е достъпна за кучето ви, когато не сте там и не го наблюдавате. Ако зайците ви се разбират добре с другите ви домашни любимци, това е чудесно. Вашият заек ще има друг другар, когато не можете да бъдете с него. Но винаги пазете заека си в безопасност.
Може да си запишете час за преглед бързо и лесно още тук.
Ако се колебаете, може да се възползвате от онлайн консултациите – да зададете писмено въпроса си и да споделите какво Ви тревожи към избрания от Вас лекар.
Запишете час за онлайн консултация сега или задайте писмено въпросите си. Не отлагайте! Грижата за здравето на Вашия домашен любимец е най-важна.